UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE W HOLANDII

Kolejnym ważnym aspektem życia w Holandii jest obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Wielu z was zatrudniając się, jest ubezpieczanych przez pracodawcę- mam tu na myśli biuro pracy, w którym pracujecie. Są to tzw. grupowe ubezpieczenia.

Czasami jednak jest tak, że pracodawca was nie ubezpiecza lub jego ubezpieczenie jest podstawowe i w związku z tym musicie, lub w tym drugim wypadku chcecie ubezpieczyć się na własną rękę. Na holenderskim rynku dostępnych jest wiele ubezpieczalni, które próbują przyciągnąć nowego klienta swoją ofertą. Wysokość składek ubezpieczeniowych zależna jest od tego, w jakiej ubezpieczalni chcemy się ubezpieczyć oraz od wybranego pakietu ubezpieczeniowego.

Koszt ubezpieczeń od stycznia 2019 wzrósł o około 10€ w każdej ubezpieczalni. Koszt podstawowego ubezpieczenia wynosi od około 105€ i podnosi się wraz z doborem dodatkowych pakietów (dentysta, fizjoterapeuta, opieka poporodowa etc.). Pamiętajcie, że od 2019 roku są również troszkę wyższe dodatki związane z ubezpieczeniem (w porównaniu do roku wcześniejszego), tak więc wysokość opłacanych składek można sobie zrekompensować. Klikając na ten link, można łatwo sprawdzić ile w danym roku może należeć się dodatku do ubezpieczenia: https://www.belastingdienst.nl/rekenhulpen/toeslagen/

Ważne, aby wiedzieć, że posiadając ubezpieczenie zdrowotne w kraju pochodzenia (w naszym wypadku w Polsce) i tak trzeba je wykupić w Holandii. Istnieje tutaj Prawo Ubezpieczeń Zdrowotnych, tzw. Zorgverzekeringswet, które wprowadza sprywatyzowane obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich mieszkańców Holandii. Ubezpieczenie należy wykupić samodzielnie u ubezpieczyciela. Każda nieubezpieczona osoba ryzykuje grzywną oraz wysokimi kosztami medycznymi.

Ubezpieczyciele mają obowiązek przyjęcia każdej osoby zgłaszającej chęć wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego w danej firmie. Oznacza to, że pakiet podstawowy należy się każdej osobie, bez względu na wiek, stan zdrowia czy też brak zameldowania na terenie Holandii.

Z czym często się spotykam w swoim zawodzie- mylenie ubezpieczenia zdrowotnego z polisą ubezpieczeniową. Opłacanie składek upoważnia was do pójścia do lekarza, do szpitala — czyli jest związane z podstawowa opieka zdrowotna, nie upoważnia was do tego, że możecie otrzymywać jakiekolwiek odszkodowania. W druga stronę natomiast na polisę ubezpieczeniową nie macie możliwości korzystać z opieki zdrowotnej !

Dobrym momentem na zmianę ubezpieczenia lub dobór dodatkowych pakietów jest końcówka roku- listopad, grudzień lub ostatecznie początek nowego roku (do końca stycznia), ale o tym będę jeszcze Państwu przypominać.

W razie dodatkowych pytań- służę pomocą.

Natalia
Help4You

Poprzedni wpis
Kolejny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Brak produktów w koszyku.