UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE W HOLANDII

Kolejnym ważnym aspektem życia w Holandii jest obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Wielu z was zatrudniając się, jest ubezpieczanych przez pracodawcę- mam tu na myśli biuro pracy, w którym pracujecie. Są to tzw. grupowe ubezpieczenia.

Czasami jednak jest tak, że pracodawca was nie ubezpiecza lub jego ubezpieczenie jest podstawowe i w związku z tym musicie, lub w tym drugim wypadku chcecie ubezpieczyć się na własną rękę. Na holenderskim rynku dostępnych jest wiele ubezpieczalni, które próbują przyciągnąć nowego klienta swoją ofertą. Wysokość składek ubezpieczeniowych zależna jest od tego, w jakiej ubezpieczalni chcemy się ubezpieczyć oraz od wybranego pakietu ubezpieczeniowego.

Koszt ubezpieczeń od stycznia 2019 wzrósł o około 10€ w każdej ubezpieczalni. Koszt podstawowego ubezpieczenia wynosi od około 105€ i podnosi się wraz z doborem dodatkowych pakietów (dentysta, fizjoterapeuta, opieka poporodowa etc.). Pamiętajcie, że od 2019 roku są również troszkę wyższe dodatki związane z ubezpieczeniem (w porównaniu do roku wcześniejszego), tak więc wysokość opłacanych składek można sobie zrekompensować. Klikając na ten link, można łatwo sprawdzić ile w danym roku może należeć się dodatku do ubezpieczenia: https://www.belastingdienst.nl/rekenhulpen/toeslagen/

Ważne, aby wiedzieć, że posiadając ubezpieczenie zdrowotne w kraju pochodzenia (w naszym wypadku w Polsce) i tak trzeba je wykupić w Holandii. Istnieje tutaj Prawo Ubezpieczeń Zdrowotnych, tzw. Zorgverzekeringswet, które wprowadza sprywatyzowane obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich mieszkańców Holandii. Ubezpieczenie należy wykupić samodzielnie u ubezpieczyciela. Każda nieubezpieczona osoba ryzykuje grzywną oraz wysokimi kosztami medycznymi.

Ubezpieczyciele mają obowiązek przyjęcia każdej osoby zgłaszającej chęć wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego w danej firmie. Oznacza to, że pakiet podstawowy należy się każdej osobie, bez względu na wiek, stan zdrowia czy też brak zameldowania na terenie Holandii.

Z czym często się spotykam w swoim zawodzie- mylenie ubezpieczenia zdrowotnego z polisą ubezpieczeniową. Opłacanie składek upoważnia was do pójścia do lekarza, do szpitala — czyli jest związane z podstawowa opieka zdrowotna, nie upoważnia was do tego, że możecie otrzymywać jakiekolwiek odszkodowania. W druga stronę natomiast na polisę ubezpieczeniową nie macie możliwości korzystać z opieki zdrowotnej !

Dobrym momentem na zmianę ubezpieczenia lub dobór dodatkowych pakietów jest końcówka roku- listopad, grudzień lub ostatecznie początek nowego roku (do końca stycznia), ale o tym będę jeszcze Państwu przypominać.

W razie dodatkowych pytań- służę pomocą.

Natalia
Help4You

Poprzedni wpis
Kolejny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)

Brak produktów w koszyku.