CZYM JEST NUMER BSN ORAZ DO CZEGO SŁUŻY KOD DIGID?

 

DZIŚ BĘDZIEMY MÓWIĆ O SPRAWACH ZWIĄZANYCH Z OSOBAMI, KTÓRE PLANUJĄ SWÓJ PRZYJAZD DO HOLANDII. W ZWIĄZKU Z TYM PORUSZYMY TEMATY:

1. OBOWIĄZEK POSIADANIA DOKUMENTU TOŻSAMOŚCI.

Przepisy  wymagają, aby cudzoziemiec przebywający czasowo lub mieszkający na stałe w Niderlandach posiadał zawsze ze sobą dokument tożsamości w postaci paszportu. W przypadku obywateli polskich, zamiast paszportu można posiadać dowód osobisty. Brak jednego z tych dokumentów w czasie kontroli  policyjnej  może narazić legitymowaną osobę na otrzymanie mandatu oraz czasowy pobyt w areszcie policyjnym w celu ustalenia jej  tożsamości.

2. OBOWIĄZEK WYROBIENIA NUMERU BSN 

Numer BSN, czyli numer fiskalno-socjalny. Można go porównać z polskim numerem PESEL, jest wymagany przy wszelkich kontaktach z holenderskimi pracodawcami oraz urzędami. Aby uzyskać numer BSN, musisz zgłosić się osobiście z dowodem tożsamości do jednego z urzędów skarbowych na terenie Holandii, wyznaczonych do nadawania takiego numeru. Datę i godzinę wizyty w urzędzie skarbowym należy uprzednio umówić telefonicznie. Numer ten można otrzymać również w urzędzie gminy podczas procedury zameldowania. Tak więc jeśli jesteś osobą, która przyjeżdżając do Holandii, chce się od razu zameldować pod stałym adresem zamieszkania, umawiasz się na spotkanie do gminy w celu zameldowania i przy okazji otrzymujesz nadany numer BSN. Numer BSN będzie ci potrzebny przy załatwianiu wszelkich spraw związanych z pracą, podatkami lub zasiłkami, czyli w kontaktach z urzędami.

3. WYROBIENIE KODU DIGID

Jest to kod elektroniczny służący do internetowych kontaktów z urzędami w Holandii, za pomocą którego można np. złożyć wniosek o dofinansowanie albo zameldować się jako osoba poszukująca pracy w celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych. Kod może założyć osoba zameldowana w Holandii na stronie  DigiD.  Do tego potrzebujesz być zameldowanym oraz posiadać numer BSN. Składając wniosek, podajesz swoje dane: imie i nazwisko, numer BSN, datę urodzenia oraz adres zameldowania w Holandii. Zakładając kod, wymyślasz swój własny login oraz hasło. W ciągu 3 dni roboczych od dnia złożenia wniosku w celu wyrobienia kodu DigiD otrzymujesz z Belastingdienst kod aktywujący, którym musimy aktywować swoje loginy. Od wtedy Twój kod DigiD zaczyna działać i możesz śmiało kontaktować się z urzędami w formie internetowej. Osoby niezameldowane w Holandii załatwiają formalności w urzędach osobiście lub telefonicznie, lub kontaktując się z biurem rachunkowym. Księgowy posiadający numer BECON oraz system powiązany bezpośrednio z Belastingdienst jest w stanie wykonać za ciebie rozliczenia podatkowe, bądź złożyć wniosek o dodatki z urzędów.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Brak produktów w koszyku.