UBEZPIECZENIA W FIRMIE JEDNOOSOBOWEJ ZZP

Przedsiębiorca powinien zadbać we własnym zakresie o ubezpieczenie siebie oraz firmy. Oczywiście nie mam na myśli tutaj ubezpieczenia zdrowotnego, które musi mieć każda osoba mieszkająca w Holandii.

Niestety będąc przedsiębiorcą w Holandii – w przeciwieństwie do zatrudnienia – nie ma się prawa do zasiłku chorobowego ani do zasiłku dla bezrobotnych. Od zeszłego roku został wprowadzony tylko zasiłek macierzyński dla kobiet prowadzących swoja własną działalność gospodarczą – tzw. ZEZ uitkering, który wchodzi w życie 4-6 tyg. przed planowaną datą porodu i trwa 10-12 tygodni po porodzie (tak samo jak w przypadku kobiet, które są zatrudniane przez pracodawcę). Trzeba pamiętać tylko o tym, żeby samemu zgłosić swój zasiłek w UWV.

Do najważniejszych ubezpieczeń należą:
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej tzw. AANSPRAKELIJKHEIDS – ubezpieczenie dotyczy szkód wyrządzonych w miejscu pracy na osobach trzecich lub ich rzeczy; RECHTSBIJSTAND – ubezpieczenie prawne, w przypadku sporów prawnych; ARBEIDSONGESCHIEKTSVERZEKERINGEN – ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy. Ubezpieczenie od niezdolności do pracy, tzw. AOV, które nie jest obowiązkowe. Warto jednak przemyśleć sobie co się stanie, jeśli będziecie ciężko chorzy, lub ulegniecie wypadkowi i nie będziecie mogli pracować. Większość przedsiębiorców nie opłaca tego ubezpieczenia ze względu na koszta. Niestety AOV nie jest tanie i zależy przede wszystkim od branży, w jakiej pracujecie, od wieku oraz wysokości świadczeń, które chcecie otrzymywać (dlatego składki wahają się między 150-800 € za miesiąc).

Ubezpieczenie majątku firmy, towarów lub wynajmowanego lokalu (jest to ubezpieczenie na wypadek pożaru w miejscu pracy, kradzieży narzędzi lub zniszczenia towaru, który przeznaczony był do wysyłki).

Poprzedni wpis
Kolejny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)

Brak produktów w koszyku.