9 PRAWD I MITÓW NA TEMAT DODATKÓW DO UBEZPIECZEŃ

W związku z tym, że polowa roku już za nami i zbliża się czas, kiedy zakończy się możliwość złożenia wniosku o dodatek do ubezpieczenia za rok 2019 (mamy na to czas do 1 września 2020 r.!) przedstawię prawdy i mity na temat dodatków do ubezpieczeń, ponieważ wiele osób często się waha czy składać ten wniosek czy nie.

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAM WAM 9 PRAWD I MITÓW NA TEMAT DODATKÓW DO UBEZPIECZEŃ, KTÓRE POJAWIAJĄ SIĘ OD NASZYCH KLIENTÓW NA CO DZIEŃ 🤓

1. CZĘSTO OTRZYMUJE PYTANIA: CZY NALEŻY MI SIĘ ZWROT UBEZPIECZENIA?

Jak się potocznie uważa, to nie jest zwrot ubezpieczenia, ale dodatek do ubezpieczenia ☝🏻❗️ Dodatek do ubezpieczenia przyznawany jest na podstawie dochodów osiągniętych w danym roku. Tak wiec jeśli twój dochód w 2019 roku nie przekroczył kwoty €29.565, dodatek ci się należy.
Maksymalna wysokości to €99 za każdy miesiąc przy dochodach do €20.500 (im niższe dochody, tym wyższa jest kwota dodatku). Na 2020 rok ta kwota jest wyższa, bo to jest aż €105 za każdy miesiąc (mam tutaj na myśli gospodarstwa jednoosobowe).

2. CZĘSTO SŁYSZĘ OD KLIENTÓW TAKIE ZDANIE: BYLEM W ZESZŁYM ROKU RAZ U LEKARZA, WIEC „ZWROT Z UBEZPIECZENIA MI SIĘ NIE NALEŻY”.

TO NIE JEST PRAWDA ❗️ Nie ma znaczenia, czy korzystałeś z opieki zdrowotnej, czy nie. Dodatek do ubezpieczenia przyznawany jest na podstawie dochodów (patrz punkt 1.)

3. KOLEJNY RODZAJ PYTAŃ: CZY BIORĄC „ZWROT Z UBEZPIECZENIA”, BĘDĘ MUSIAŁ GO PÓŹNIEJ ODDAWAĆ?

Dodatek do ubezpieczenia można otrzymywać raz w roku po przepracowanym już roku, na podstawie rzeczywistych dochodów lub raz w miesiącu w bieżącym roku zaliczkowo, na postawie dochodów z roku wcześniejszego lub tego, jaki sobie założysz przy składaniu wniosku na bieżący rok. Jeśli otrzymujesz dodatek raz w miesiącu (voorschoot zorgtoeslag) i masz świadomość, że twoje dochody mogą być wyższe niż w roku poprzednim lub zmieniasz stan cywilny, nie bierz tego dodatku raz na miesiąc, zastopuj go ❗️ Jeśli tego nie zrobisz, najprawdopodobniej będziesz musiał jego cześć lub całość oddać do Belastingu z powrotem.
Zalecam składać prośbę raz w roku, po przepracowanym już roku. Wtedy nie będziesz musiał nic oddawać, ponieważ otrzymasz dokładnie taką kwotę, jaka się tobie należy ❗️

4. CZY DODATEK DO UBEZPIECZENIA PRZYZNAWANY JEST PROCENTOWO NA PODSTAWIE WYSOKOŚCI OPŁACANYCH SKŁADEK UBEZPIECZENIOWYCH?

TO NIE JEST PRAWDA ❗️Dodatek do ubezpieczenia przyznawany jest na podstawie dochodu (punkt 1.)

5. CZY OPŁACAJĄC PRYWATNIE SWOJE UBEZPIECZENIE MAM PRAWO DO OTRZYMANIA DODATKU DO UBEZPIECZENIA?

ZGADZA SIĘ ❗️ Nie ma znaczenia czy opłacasz swoje składki ubezpieczeniowe prywatnie, czy przy pomocy pracodawcy – wystarczy, ze jesteś ubezpieczony ❗️

6. DODATEK DO UBEZPIECZENIA PRZYZNAWANY JEST MAKSYMALNIE ZA ROK POPRZEDNI DO 1 WRZEŚNIA ROKU BIEŻĄCEGO.

Nie można się z niego rozliczać tak samo jak w wypadku podatku do 5 lat wstecz ❗️Jesli nie złożysz wniosku do 1 września możliwość otrzymania pieniążków, które mogłyby Ci się należeć -przepadną.

7. DODATEK DO UBEZPIECZENIA WYPŁACANY JEST PRZEZ BELASTINGDIENST, A NIE PRZEZ UBEZPIECZALNIE.

Tak więc za ubezpieczenie najpierw trzeba zapłacić, a potem można zapytać o dofinansowanie ❗️

8. OPŁACAJĄC SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE MAMY MOŻLIWOŚĆ KORZYSTANIA Z OPIEKI ZDROWOTNEJ – OPŁACANIE TYCH SKŁADEK NIE MA WYPŁYWU NA WYPŁACANIE ODSZKODOWAŃ ANI CHOROBOWEGO ❗️

9. CZY MÓJ PARTNER WLICZANY JEST DO WYLICZENIA WYSOKOŚCI DODATKU DO UBEZPIECZENIA?

To zależy:
– jeśli żyjesz z kimś w związku małżeńskim, masz zarejestrowany związek lub masz dziecko to jesteście traktowani jako partnerzy fiskalni. Co ważne – pamiętaj, że nawet jeśli masz dziecko i jesteś zameldowany pod danym adresem z kimś z rodziny, przyjaciół itd. (nie mam tu na myśli żony/męża) możesz być traktowany przez urząd automatycznie jako partner fiskalny z osobą zameldowaną pod twoim adresem.

W sprawie dodatkowych pytań bądź wątpliwości służę pomocą.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)

Brak produktów w koszyku.