PORADNIK: WSZYSTKO O ZASIŁKACH DLA BEZROBOTNYCH

STRACIŁEM PRACĘ (CAŁKOWICIE LUB CZĘŚCIOWO), I CO DALEJ?

Jeżeli znalazłeś się w sytuacji, w której zostałeś bez pracy i nie znalazłeś jeszcze innego zatrudnienia to masz prawo do złożenia wniosku o zasiłek dla bezrobotnych.
Oczywiście jesteś zobowiązany w tej sytuacji do szukania pracy, ale w celu zabezpieczenia finansowego warto od razu po zakończeniu zatrudnienia, złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych.

PRAWO DO ZASIŁKU DLA BEZROBOTNYCH

Takie prawo przysługuje osobom, które:

 • Są ubezpieczone od sytuacji utraty pracy.
 • Straciły więcej niż 5 godzin tygodniowo ze swojego zatrudnienia i nie mają prawa do otrzymania wynagrodzenia za te utracone godziny (np. w sytuacji kiedy utrata pracy jest częściowa jest to tzw. dopłata do godzin).
 • Od razu po zakończeniu zatrudnienia są czasowo dostępne do podjęcia nowej pracy.
 • W ciągu ostatnich 36 tygodni przepracowały minimum 26 tygodni (czyli pomiędzy jedną pracą a drugą przerwa jest krótsza niż 10 tygodni).
 • Zostały zwolnione nie z własnej winy (jeśli straciły pracę z własnej winy, nie otrzymają zgody na zasiłek dla bezrobotnych).
 • Zostając zwolnione, bądź pracodawca nie przedłużył im umowy, trzeba mieć od pracodawcy pisemne oświadczenie, że nie ma dla nich więcej pracy (bez tego nie otrzyma się zgody na zasiłek).

NA CZYM POLEGA DOPŁATA DO GODZIN?

Jeśli straciłeś pracę częściowo możesz złożyć wniosek o dopłatę do godzin. Wniosek składamy w taki sam sposób, jak o zasiłek dla bezrobotnych. Procedura wypłat środków odbywa się również w ten sam sposób. Pobierając dopłatę do godzin, jesteś zobowiązany również do szukania pracy, która będzie w stanie zaoferować ci pełne zatrudnienie.

Pamiętaj tylko, że dopłata do godzin jest traktowana jako zasiłek, tak więc jeśli stracisz zatrudnienie całkowicie po pobieraniu dopłaty do godzin, nie będziesz miał więcej prawa do zasiłku.

MOJA RADA!

Pamiętaj, aby składając wniosek o zasiłek dla bezrobotnych mieć założony holenderski numer konta bankowego.

Nie będąc zameldowanym w NL, pamiętaj o tym, że trzeba będzie podać adres zamieszkania (a co za tym idzie adres do korespondencji w Niderlandach) – zwróć uwagę na to, czy poczta tam dochodzi bezproblemowo – ponieważ będziesz musiał reagować na listy wysyłane do Ciebie przez urząd.

PROCEDURA PRZYZNAWANIA ZASIŁKU ORAZ TWOJE OBOWIĄZKI PODCZAS POBIERANIA ZASIŁKU

Każda osoba starająca się o zasiłek dla bezrobotnych, żeby otrzymać jakiekolwiek pieniądze musi najpierw uzyskać decyzję o tym, że zasiłek jest przyznany. Na decyzję czeka się do 4 tygodni od dnia złożenia wniosku.

Istnieją dwa sposoby zapytania o zasiłek.

1. Kiedy jesteś zameldowany w NL i posiadasz kod DigiD (wniosek składamy online) i na decyzję czekamy maksymalnie do 4 tygodni od dnia złożenia wniosku;
2. Kiedy nie masz meldunku w NL i musisz pojechać na spotkanie do urzędu pracy w ramach zapisu jako osoba bezrobotna, wtedy składasz wniosek poprzez odesłanie formularzy o nazwie ww-aanvraag (zapytanie o zasiłek). Dokumenty o nazwie ww-aanvraag przychodzą do Ciebie na wskazany adres w ciągu 3-5 dni roboczych od dnia pobytu w urzędzie.

Zdarza się czasami, że urząd potrzebuje od Ciebie dodatkowych informacji i w związku z tym otrzymasz od nich list z zapytaniem o dosłanie im brakujących informacji, czyli na przykład umowę o pracę z pracodawcą, ostatnie odcinki z wypłatą czy też o dosłanie pisma z informacją, że zostałeś zwolniony przez pracodawcę.

Jeśli otrzymasz decyzję negatywną – pamiętaj o tym, że zawsze się możesz odwołać od decyzji urzędu. Po otrzymaniu Twojego odwołania w ciągu 5 dni roboczych urząd wysyła pismo, że otrzymał Twoje odwołanie. Potem mają 13 tygodni na podjęcie decyzji czy zasiłek należy się osobie zainteresowanej, czy jednak nie.

DO CZEGO JESTEM ZOBOWIĄZANY PODCZAS TRWANIA ZASIŁKU DLA BEZROBOTNYCH?

Otrzymując pozytywną decyzję o zasiłku najczęstszym pytaniem, jakie się pojawia, jest to, ile tego zasiłku będziesz otrzymywać. Zasiłek wypłacany jest na podstawie dochodu, jaki otrzymywałeś. Urząd oblicza średnią dzienną stawkę i na tej podstawie przez pierwsze 2 miesiące będzie ci się należało 75% dochodu, a od 3 miesiąca 70%.

A na jak długo otrzymasz zasiłek? To zależy od tego, jaki okres masz przepracowany: do 3 lat otrzymujemy 3 miesiące zasiłku, za każdy okres powyżej 3 lat – każdy rok, to dodatkowy miesiąc do zasiłku.

JAK WYGLĄDA WYPŁATA PIERWSZYCH ŚRODKÓW (CZYLI KIEDY MOGĘ SIĘ SPODZIEWAĆ PIERWSZEGO PRZELEWU)?

Na samym początku należy zgłosić w urzędzie swoje dochody za miniony miesiąc, czyli np. 1 września zgłaszamy swoje dochody za cały sierpień.

JAK ZGŁASZAMY DOCHODY?

W przypadku osób zameldowanych wchodzimy na stronę uwv.nl i logując się, za pomocą DigiD podajemy dochody za miesiąc – maj (nie można zgłosić tego wcześniej niż pierwszego dnia nowego miesiąca). Nawet jeśli dochody były równe „0” €, należy je zgłosić. Przy zgłaszaniu podajemy swój adres e-mail i następnie otrzymujemy wiadomość zwrotną z uwv, że w ciągu 10 dni pieniążki będą przelane na konto.

W przypadku osób niezameldowanych należy zgłosić dochody poprzez papierowe formularze, które muszą przyjść w formie papierowej na adres danego klienta uwv.

Pamiętaj, że jeśli do końca danego miesiąca przyszła do ciebie decyzja o przyznanym zasiłku i kilka dni po tym nie przyszły Inkomstenopgaven (formularze dochodowe), należy jak najszybciej powiadomić o tym urząd. Inaczej nie doczekasz się wypłaty swoich pieniędzy. Przenosząc swój zasiłek do Polski, procedura wysyłania formularzy dochodowych na adres w Polsce może przesunąć się jeszcze bardziej w czasie, ponieważ przechodzi się ze swoją sprawą do innego działu (międzynarodowego), tak więc, zanim oni doślą Wam potrzebne dokumenty, może to potrwać jeszcze dłużej.

MOJA RADA!

W sytuacji kiedy podczas trwania zasiłku znalazłeś pracę – pamiętaj o tym, żeby zgłosić to do urzędu. Używasz do tego wyżej wspomnianych formularzy zmian (wijzigingen doorgeven). Jednak początkowo powinieneś wysyłać formularze dochodowe do urzędu po to, żeby w sytuacji kiedy nie otrzymujesz pełnego wynagrodzenia otrzymać jeszcze dopłatę do godzin. Kiedy Twój zasiłek zostanie zatrzymany po znalezieniu pracy? Kiedy zarobisz u swojego pracodawcy więcej niż 87,5% wypłaty zasiłku dla bezrobotnych.

FORMULARZE, KTÓRE BĘDĄ DO CIEBIE WYSYŁANE PRZEZ UWV POCZTA (PRZYPADEK OSÓB NIEZAMELDOWANYCH) LUB DOSTĘPNE NA STRONIE UWV.NL ORAZ WERK.NL (PRZYPADEK OSÓB ZAMELDOWANYCH).

Wijzigingen doorgeven: są to formularze zmian. Potrzebne są one w sytuacji kiedy musisz poinformować urząd o zmianach w Twoim życiu.
Należą do nich:

 • zmiana adresu,
 • zmiana numeru telefonu,
 • zmiana numeru konta bankowego,
 • informacja na temat wyjazdu na urlop (tak, w trakcie trwania zasiłku możesz pójść na urlop),
 • zatrzymanie zasiłku, ze względu na znalezienie pracy (podajemy wtedy dokładną datę rozpoczęcia zatrudnienia oraz dane pracodawcy, liczbę godzin, jakie będziesz pracował oraz – jeśli jest znany okres zatrudnienia).

Inkomstenopgaven: są to formularze dochodowe, musisz je odsyłać co miesiąc do urzędu, nie odsyłając ich, nie otrzymasz wypłaty pieniążków na konto (wspominałam o nich wyżej).

Sollicitatieactiviteiten: są to formularze szukania pracy, otrzymujesz je zazwyczaj na spotkaniu w urzędzie, w ten sam dzien kiedy idziesz na spotkanie w urzędzie jako osoba bezrobotna.

Twoim obowiązkiem jest szukanie pracy, musisz wpisywać na formularzu minimum 4 solicytacje (formy szukania pracy), najlepiej jedną na tydzień. Na pierwszej stronie formularza masz podane daty, wysyłasz wypełnione pismo 3 dni przed wypisanym terminem, tak żeby na czas dotarło do urzędu.

MOJE RADY!

 • Wysyłaj na czas formularze dochodowe – wtedy wyplata pieniędzy na konto, odbędzie się dużo szybciej.
 • Jeśli nie masz meldunku w NL i formularze dochodowe wysyłane są do Ciebie pocztą na adres – wysyłaj je na czas (monitoruj również wysyłanie tych formularzy do Ciebie przez urząd, jeśli nie dotrą na czas, musisz je telefonicznie zamówić).
 • Pamiętaj o wysyłaniu formularzy z aktywnością szukania pracy na czas (inaczej Twój zasiłek może być pomniejszony aż o 25%).

TRANSFER ZASIŁKU DO POLSKI

Zasiłek można przenieść dopiero po 4 tygodniach od dnia zakończenia pracy, pod warunkiem, że do tego czasu przyszła decyzja. Cała procedura przeniesienia trwa 2 tygodnie. Zgłaszając przeniesienie, potrzebujesz przekazać do urzędu adres zamieszkania w Polsce.

Od dnia zgłoszenia przeniesienia (od dnia telefonu) w ciągu 7 dni roboczych przyjdą do ciebie na adres w NL formularze PDU2, z nimi musisz udać się do Polski. Od dnia zgłoszenia przeniesienia masz 5 dni roboczych na to, żeby się udać z nimi do Urzędu Pracy (UP) w Polsce. Pamiętaj, że nawet jeśli formularze przyjdą wcześniej, nie możesz z nimi pójść do UP, musisz czekać dokładnie na pierwszy dzień przeniesienia.

Po wizycie w UP w Polsce Twój zasiłek jest przeniesiony i podlegasz pod Polskę pod względem szukania pracy, nie musisz już szukać pracy w NL, czyli nie musisz wysyłać tych formularzy o szukaniu pracy. Pozostałe obowiązki wysyłania formularzy dochodowych nadal pozostają – bez tego nie otrzymasz pieniążków na konto.

MOJA RADA!

Jeśli składasz wniosek o zasiłek dla bezrobotnych, nie wyjeżdżaj z NL, tylko czekaj na decyzje i możliwość złożenia wniosku o transfer- w razie kontroli unikniesz ryzyka, ze urząd każe oddać Ci cały zasiłek, jaki pozostał Ci wypłacony.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)

Brak produktów w koszyku.