LIKWIDACJA ULGI ABOLICYJNEJ

Chodzi tu o likwidację tzw. ulgi abolicyjnej, stosowanej przy rozliczeniu PIT-36 z załącznikiem ZG.

Czym jest ulga abolicyjna?

Wprowadzono ją w 2008 roku po to, by chronić podatnika przed podwójnym opodatkowaniem dochodów z zagranicy: w Polsce i za granicą. W praktyce wygląda to (do tej pory) tak, że Polak pracując za granicą przez jakąś część roku, a następnie wracając do Polski na krótki okres, nie musi płacić podatku w Polsce. Inaczej mówiąc, skorzystanie z ulgi oznacza, że pracownik nie musi w Polsce dopłacać różnicy, nawet jeżeli stawka podatku dochodowego w Polsce była wyższa niż w Holandii.

Kiedy muszę rozliczać się w Polsce i za granicą pracując tylko za granicą?

Jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym, a nie masz dochodów w Polsce to niestety musisz się tam również rozliczyć. O co dokładniej tutaj chodzi? Osoby, które nie posiadają meldunku w Holandii (wcale lub pełen rok) rozliczają się w Holandii na formularzu dostosowanym do swojej sytuacji (Formularz C lub M), a w Polsce na PIT 36 z załącznikiem ZG po to, żeby wykazać w Holandii, że 90% ich przychodu pochodzi faktycznie z Holandii. Dzięki temu podlegają w Holandii pełnym ulgom podatkowym i ich rozliczenie jest dużo bardziej korzystne.

Kiedy jesteś polskim rezydentem podatkowym?

Cytuję: „Za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę fizyczną, która:
• posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
• przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Przy spełnieniu jednego z tych warunków, można uznać podatnika za polskiego rezydenta podatkowego.”

Oczywiście pamiętajcie o tym, że jeśli pracujecie w Holandii większą część roku i osiągacie dochody minimum w 90% pochodzące z Holandii i okazując tutaj zaświadczenia wypełnione przez Urząd Skarbowy w Polsce nie będziecie traktowani jako polski rezydent podatkowy, tylko holenderski (w tym wypadku brak ulgi abolicyjnej nie będzie miał dla Was znaczenia).

Oczywiście dodatkowo patrząc na to, jak duży podatek od dochodu płacimy w Holandii i mając na uwadze fakt, że od 2019 roku pracodawcy pobierają więcej podatku z Waszego wynagrodzenia (mam tu na myśli osoby niezameldowane bądź nie w pełni zameldowane w Niderlandach) i żeby ten podatek odzyskać musicie okazać się zaświadczeniem z polskiego Urzędu Skarbowego o zerowych/niskich dochodach w Polsce.
Tak więc, zniesienie ulgi abolicyjnej wcale nie musi oznaczać zapłaty (wysokiego, dodatkowego) podatku w Polsce.

Moja rada!
Aby uniknąć wyższego opodatkowania wynikającego ze zmian w uldze abolicyjnej, należy zadbać o odpowiednią rezydencję podatkową. Mam tutaj na myśli Certyfikat Rezydencji Podatkowej w Holandii.

Ale o tym jak go uzyskać, będę pisać w kolejnej części cyklu na temat zmian podatkowych, które wejdą w życie od 1 stycznia 2021.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)

Brak produktów w koszyku.