Wielkimi krokami zbliża się okres rozliczeń podatkowych w Holandii, który niesie ze sobą wiele pytań i wątpliwości. Bardzo często pojawiają się wśród moich klientów poniższe pytania.
1. Kiedy powinienem się rozliczyć i jakie dokumenty są mi do tego potrzebne?
Jeśli otrzymałeś list z Belastingdienst z wezwaniem do rozliczenia, to musisz to zrobić w okresie wyznaczonym przez Urząd Podatkowy. Urząd wysyła listy na przełomie stycznia/lutego.
W sytuacji, kiedy nie otrzymałeś takiego listu do 1 marca 2020 lub nie otrzymasz do 1 marca 2021, to powstaje obowiązek rozliczenia, kiedy powinieneś oddać do Urzędu Podatkowego kwotę wyższą niż 46€. Jeśli nie masz pewności trzeba sprawdzić swoje rozliczenia, aby być pewnym, czy trzeba się rozliczyć za miniony rok, czy nie.
Rozliczając się do 1 maja, otrzymasz list (informacje) z Belastingdienst po 1 lipca odnośnie Twojego rozliczenia. Jeśli powinieneś oddawać jakieś pieniądze, przyjdzie informacja z danymi do zapłaty. Natomiast w sytuacji, kiedy powinieneś otrzymać zwrot, po otrzymaniu pisma z urzędu w ciągu tygodnia powinieneś otrzymać pieniądze na konto (oczywiście w sytuacji, kiedy nie są one pobrane na jakieś inne długi w Belastingdienst).
Jeśli otrzymałeś wezwanie do rozliczenia się, a chciałbyś rozliczyć się po 1 maja 2021 r., możesz poprosić urząd podatkowy o odroczenie rozliczenia o okres do 1 września (uitstel). Wtedy jednak do kwoty, którą musisz oddać, mogą zostać naliczone odsetki (4% odsetek w skali rocznej).
Kolejnym etapem jest zastanowienie się na jakim formularzu będziemy się rozliczać. Istnieją 3 rodzaje formularzy:
1. dla osób niezameldowanych w Holandii (formularz C),
2. dla osób częściowo zameldowanych w Holandii (formularz M),
3. dla osób osób cały rok zameldowanych w Holandii (formularz P).
Tak więc na to, na jakim z wyżej wymienionych formularzy będziemy się rozliczać, ma znaczenie to, czy jesteśmy zameldowani w Holandii czy w innym kraju.
Przy rozliczeniach podatkowych w Holandii zwróć uwagę na to czy:
- podlegasz pod ogólne pełne ulgi podatkowe (mam tutaj na myśli sytuację osób niezameldowanych cały rok, bądź wcale niezameldowanych w NL, dochody w kraju swojego pochodzenia (bądź innym kraju), wtedy należy przedłożyć zaświadczenie o dochodach z zagranicy NL (tutaj jest wymagane minimum 90% przychodu pochodzącego z NL- wtedy należą się nam pełne ogólne ulgi podatkowe),
- czy kupiłeś w NL dom w minionym roku,
- czy miałeś jakieś inne dochody oprócz dochodu od pracodawcy (otwarcie firmy, zasiłek chorobowy, zasiłek dla bezrobotnych),
- czy masz partnera fiskalnego i czy oboje powinniście się rozliczyć za miniony rok,
- czy miałeś dodatkowe koszty (związane z leczeniem zdrowia, koszty studiów, bądź koszty nauki).
2. Czy nie będąc zameldowanym w Holandii jestem zobowiązany rozliczyć się z podatku w Holandii?
Drogi podatniku, pamiętaj o tym, że jeśli chcesz rozliczyć się z podatku w Holandii, osiągnąłeś dochody głównie w Holandii, nie byłeś zameldowany cały rok w Holandii lub w ogóle nie jesteś zameldowany w Niderlandach, wtedy powinieneś rozliczyć się również w Polsce nawet, jeśli twoje dochody tam były równe 0.
Rozliczenia dokonujesz u księgowej w Polsce na PIT36 z załącznikiem ZG (pamiętaj, żeby zabrać ze sobą jaaropgaven z NL).
Po tym, kiedy rozliczenie będzie już wysłane do Urzędu Skarbowego, musisz udać się tam z zaświadczeniem do wypełnienia. Pamiętaj, że na każdy rok zaświadczenia są inne, pobrać je możecie zgłaszając się do mnie lub na stronie: https://download.belastingdienst.nl/belastingdienst/docs/zaswiadczenie_o_dochdach_ib0591z91folpol.pdf
(Powyższy link do zaświadczenia za 2019 rok), zaświadczenia za 2020 rok będą dostępne dopiero po 1 marca 2021 r.).
Zaświadczenie to należy wysłać do Belastingdienst po to, żeby wykazać, że minimum 90% twoich dochodów pochodzi z Holandii (masz wtedy możliwość skorzystania z pełnych ogólnych ulg podatkowych, czyli jesteś traktowany jak holenderski rezydent podatkowy).
3. Jakie dokumenty powinienem skompletować do rozliczenia podatku w Holandii?
Do rozliczenia podatku w Holandii należy skompletować niżej wymienione dane lub dokumenty:
- numer BSN,
- datę urodzenia,
- adres zameldowania (w Holandii lub w Polsce),
- kod DigiD,
- jeśli meldowałeś się w Holandii w danym roku kalendarzowym, potrzebna jest również dokładna data zameldowania (chodzi tutaj o ustalenie właściwego formularza rozliczeniowego),
- w przypadku, kiedy nie byliśmy zameldowani w Holandii cały rok, potrzebujemy również informacje o dochodach w Polsce (w przypadku zerowych dochodów zaświadczenie wypełnione przez US w Polsce) – służy ono do tego, aby wykazać, że minimum 90% twojego przychodu pochodzi z Holandii (należą Ci się wtedy pełne ulgi podatkowe),
- informacje o tym, czy rozliczasz się z partnerem/partnerką czy sam/sama,
- czy w rozliczeniu uwzględniamy dzieci,
- dokładne daty zatrudnienia w Holandii,
- jeśli były dochody spoza Holandii – ich wysokość,
- jaaropgaaf (jeśli był więcej niż 1 pracodawca, to od każdego z nich),
- jeśli pobierałeś/pobierałaś zasiłek dla bezrobotnych z Uwv lub zasiłek chorobowy lub socjalny, potrzebny jest również jaaropgaaf z Uwv,
- prawidłowy numer konta (jeśli konto nie było jeszcze zgłaszane lub się zmieniło, trzeba to również zgłosić do Belastingdienst)
- jeśli masz kredyt hipoteczny w Holandii: wartość WOZ Twojego domu (o to pytasz w Gemeente- WOZ waarde),
- jaaroverzicht z banku finansującego hipotekę,
- zestawienie kosztów od notariusza w przypadku zakupu mieszkania w Holandii w 2020 roku.