ROZLICZENIA PODATKU W HOLANDII. SPRAWDŹ, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Rozpoczął się okres rozliczeń podatkowych w Holandii, który niesie ze sobą wiele pytań i wątpliwości.
Oto najczęstsze z nich:

Kiedy powinienem się rozliczyć i jakie dokumenty są mi do tego potrzebne?

Jeśli otrzymałeś list z Belastingdienst z wezwaniem do rozliczenia, to musisz to zrobić w okresie wyznaczonym przez Urząd Podatkowy. Urząd wysyła listy na przełomie stycznia/lutego. W sytuacji, kiedy nie otrzymałeś takiego listu do 1 marca 2020 r. lub nie otrzymasz do 1 marca 2021 r. powstaje obowiązek rozliczenia, powinieneś oddać do Urzędu Podatkowego kwotę wyższą niż 48€. Jeśli nie masz pewności, trzeba sprawdzić swoje rozliczenia, aby być pewnym, czy trzeba się rozliczyć za miniony rok, czy nie. Urząd zaleca również rozliczenie jeśli powinieneś otrzymać więcej niż 16 € zwrotu.
Rozliczając się do 1 maja, otrzymasz list (informacje) z Belastingdienst po 1 lipca odnośnie Twojego rozliczenia. Jeśli powinieneś oddawać jakieś pieniądze, przyjdzie informacja z danymi do zapłaty. Natomiast w sytuacji, kiedy powinieneś otrzymać zwrot, po otrzymaniu pisma z urzędu w ciągu tygodnia powinieneś otrzymać pieniądze na konto (oczywiście w sytuacji, kiedy nie są one pobrane na jakieś inne długi w Belastingdienst).
Jeśli otrzymałeś wezwanie do rozliczenia się, a chciałbyś rozliczyć się po 1 maja 2021 r., możesz poprosić urząd podatkowy o odroczenie rozliczenia o okres do 1 września (uitstel). Wtedy jednak do kwoty, którą musisz oddać, mogą zostać naliczone odsetki (4% odsetek w skali rocznej).
Kolejnym etapem jest zastanowienie się na jakim formularzu będziemy się rozliczać. Istnieją 3 rodzaje formularzy:
1. dla osób niezameldowanych w Holandii (formularz C),
2. dla osób częściowo zameldowanych w Holandii (formularz M),
3. dla osób osób cały rok zameldowanych w Holandii (formularz P).
Tak więc na to, na jakim z wyżej wymienionych formularzy będziemy się rozliczać, ma znaczenie to, czy jesteśmy zameldowani w Holandii czy w innym kraju.
Przy rozliczeniach podatkowych w Holandii zwróć uwagę na to czy:
– podlegasz pod ogólne pełne ulgi podatkowe (mam tutaj na myśli sytuację osób niezameldowanych cały rok, bądź wcale niezameldowanych w NL, dochody w kraju swojego pochodzenia (bądź innym kraju), wtedy należy przedłożyć zaświadczenie o dochodach z zagranicy NL (tutaj jest wymagane minimum 90% przychodu pochodzącego z NL- wtedy należą się nam pełne ogólne ulgi podatkowe),
– czy kupiłeś w NL dom w minionym roku,
– czy miałeś jakieś inne dochody oprócz dochodu od pracodawcy (otwarcie firmy, zasiłek chorobowy, zasiłek dla bezrobotnych),
czy masz partnera fiskalnego i czy oboje powinniście się rozliczyć za miniony rok,
– czy miałeś dodatkowe koszty (związane z leczeniem zdrowia, koszty studiów, bądź koszty nauki).

Czy nie będąc zameldowanym w Holandii jestem zobowiązany rozliczyć się z podatku w Holandii?

Pamiętaj o tym, że jeśli chcesz rozliczyć się z podatku w Holandii, osiągnąłeś dochody głównie w Holandii, nie byłeś zameldowany cały rok w Holandii lub w ogóle nie jesteś zameldowany w Niderlandach, wtedy powinieneś rozliczyć się również w Polsce nawet, jeśli twoje dochody tam były równe 0.
Rozliczenia dokonujesz u księgowej w Polsce na PIT36 z załącznikiem ZG (pamiętaj, żeby zabrać ze sobą jaaropgaven z NL).
Po tym, kiedy rozliczenie będzie już wysłane do Urzędu Skarbowego, musisz udać się tam z zaświadczeniem do wypełnienia. Pamiętaj, że na każdy rok zaświadczenia są inne, pobrać je możecie zgłaszając się do mnie lub na stronie: https://download.belastingdienst.nl/…/zaswiadczenie_o…
(Powyższy link do zaświadczenia za 2019 rok), zaświadczenia za 2020 rok będą dostępne dopiero po 1 marca 2021 r.).
Zaświadczenie to należy wysłać do Belastingdienst po to, żeby wykazać, że minimum 90% twoich dochodów pochodzi z Holandii (masz wtedy możliwość skorzystania z pełnych ogólnych ulg podatkowych, czyli jesteś traktowany jak holenderski rezydent podatkowy).

Jakie dokumenty powinienem skompletować do rozliczenia podatku w Holandii?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz tutaj.
A jeśli masz więcej pytań lub potrzebujesz pomocy w rozliczeniu – napisz do mnie: info@nataliahelp4you.com

Poprzedni wpis
Kolejny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Brak produktów w koszyku.