KIEDY TRZEBA DOPŁACIĆ PODATEK?

W tym artykule wyjaśnię, jak wygląda sytuacja, kiedy przy rocznym rozliczeniu podatkowym wyjdzie pewna suma, którą musimy oddać – zamiast zwrotu, na jaki często liczymy.

Najczęściej jest tak, że wychodzi się “na zero” lub otrzymuje się zwrot z podatku przy rozliczeniu rocznym. Niestety zdarzają się też sytuacje wśród moich klientów, kiedy muszą oddać pieniądze do Urzędu Podatkowego. W związku z tym dostaję często pytania, dlaczego tak się dzieje?

Najprościej jest powiedzieć w ten sposób: oddajesz pieniądze wtedy, kiedy zapłaciłeś za mały podatek w ciągu całego roku.

Dodatkowo mogę dodać takie przykłady:

  • osiągnąłeś dochody w stosunku do których nie zapłaciłeś w ciągu roku żadnego podatku,
  • pobierałeś voorlopige aanslag (czyli pobierałeś pieniądze w minionym roku zaliczkowo i pobrałeś ich za dużo) i na sam koniec niestety musisz oddać różnicę,
  • nie podlegasz pełnym ulgom podatkowym (nie jesteś zameldowany w Holandii wcale lub przez pełen rok i Twoje dochody nie pochodzą w minimum 90% z Holandii),
  • Twój pracodawca odprowadził w Twoim imieniu za niski podatek w stosunku do Twojego wynagrodzenia.

Co do ostatniej informacji przedstawię przykład:

Z Twojego zeznania podatkowego wynika, że powinieneś odprowadzić 10.500 euro podatku dochodowego i składek na ubezpieczenia socjalne. Twój pracodawca odciągnął w całości 10.100 euro podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie. Ta różnica 400 euro, to właśnie suma jaką musisz oddać.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy rozliczeniu, zapraszam do kontaktu.

Poprzedni wpis
Kolejny wpis

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Brak produktów w koszyku.